Prp Tedavisi Neden Uygulanır?

Prp tedavisi cildi gençleştirmek amacıyla kişilerden alınan kanın santifürüj edilerek gerekli yerlere tekrar uygulanması yöntemidir. Bu yöntem deri altına uygulanması nedeniyle mezoterapi yöntemleri ile benzerlik gösterir. Bununla birlikte mezoterapi yöntemlerinde kişiye verilen maddelerin genelde saç için vitamin ve mineral benzeri özellikleri bulunurken, Prp tedavisinde kişiye kendi kanı verilir. Bu noktada amaç kanın tedavi edici özelliğinden faydalanmaktır.

İnsanların derisinde yaşlanmaya bağlı çok sayıda olumsuz etki oluşur bu etkilerden en önemlisi ciltte meydana gelen kırışıklık benzeri yapılardır. Kırışıklıkların engellenebilmesi veya tedavi edilebilmesi için kişilerin mutlaka Prp tedavilerini değerlendirmeleri gerekmektedir. Prp tedavileri diğer estetik cerrahi tedavileri ile birlikte uygulanabilen de bir tedavi yöntemidir.

Prp tedavisi ne için uygulanır?

Prp yöntemlerinde kişilere özgü bir serum elde edilir ve bu serum sayesinde deride meydana gelen kırışıklık benzeri olumsuz etkilerden kurtulmak amaçlanır. Prp yönteminde kişilerin kanı alınır ve kandaki pıhtı hücreleri deri kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kandan elde edilen bu hücrelerin yoğunluğu ortalama mililitre küp içerisinde bir milyon civarındadır. Prp tedavisine amaç kanın iyileştirici etkisin kullanmaktır. Bildiğiniz üzere vücudunuzun bir yerinde bir kesik meydana geldiğinde, kan içerisinde bulunan pıhtı hücreleri bu bölgeyi kapatmak üzere çalışırlar. Aslında vücut içerisinde her bölgede bu pıhtı hücrelerinden bulunur ve düzenli olarak tedavi işlemi gerçekleştirilir. Fakat yaşlanmanın etkileri ile vücudun belirli bölgelerinde bu pıhtı hücreleri azalır ve yetersiz kalırlar. Böylesi durumlarda Prp yöntemi ile vücudun başka bir yerinden alınan kan içerisindeki pıhtı hücreleri deride eskimiş bölgelere uygulanarak tedavi sağlanır.

Prp tedavisinde santifürüj edilen pıhtı hücreleri doğrudan deri altına uygulanırlar ve pıhtı hücrelerinin tedavi edici etkisi bu bölgede varlık göstermeye başlar. Pıhtı hücrelerinin uygulanmasının en genel amaçları arasında aşağıdaki durumları gösterebiliriz:

  • Peeling ve lazer tedavi gibi uygulamalar her ne kadar deri üzerindeki istenmeyen kirlerden ve kıllardan kurtulmanızı sağlasalar da geride yıpranmış bir cilt bırakırlar. Bu yöntemlerin uygulanmasının hemen ardından Prp tedavilerinin uygulanması sayesinde ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi ve cildin kısa sürede kendini toparlaması sağlanabilir.
  • Her ne kadar güneş ışınları yaşam kaynağımız olsa da, bu ışınlar aynı zamanda deride öldürücü etki yapan ultraviyole ışınlara da sahiptir. Her ne kadar kısa sürede bu ışınların deride yaptığı etkiler gözle görülür halde olmasalar da yaşlanmaya bağlı olarak bu etkiler ciddi şekilde ortaya çıkarlar. Bu tür durumların önüne geçmek ve hasarlar oluştuktan sonra tedavi etmek için Prp yöntemleri en ideal yöntemlerdendir.
  • Eğer vücudunuzun bir bölümünde daha önceki bir kazadan veya yanma gibi bir dış etkende oluşmuş izler varsa, bu izlerin tedavisinde de Prp yöntemleri tercih edilebilir. Prp sayesinde bu izlerin azaltılması ve hatta giderilmesi de söz konusu olabilir.
  • Prp tedavisi ciltte uygulandığı gibi, saçlarda da uygulanabilen bir yöntemdir. Saçlarda tercih edilmesi durumunda mezoterapi gibi diğer yöntemlerle birlikte uygulanabilir. Bununla birlikte Prp tedavisi diğer estetik operasyonların etkilerinin giderilmesinde de tercih edilebilmektedir.

Prp yönteminin tarihi

Prp uygulaması yeni bir uygulama değildir. Uzun süredir kalıcı hasarların tedavisi için uygulanan bu yöntemin deriye estetik cerrahi sürecine uygulanması ise göreli olarak yeni bir uygulamadır diyebiliriz. Prp yönteminin ilk uygulamalarından birisi ise diş implantları yöntemidir. Bu yöntemde önemli miktarda başarılı olduğu görülen Prp’nin daha sonra diğer tıp alanlarında kullanılmasına başlanmıştır.

Prp günümüzde en yaygın şekilde tercih edilen gençleştirme tedavilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *